Panele podłogowe - co warto wiedzieć przy ich zakupie? Sprawdź zanim kupisz w ciemno!
Data dodania: 03-10-2023
Generalnie wybór paneli podłogowych przypada przy końcowych etapach wykończenia domu lub mieszkania. Często po ich ułożeniu wchodzą już meble, drzwi wewnętrzne oraz inne elementy wyposażenia domu, zaraz po wyposażeniu wchodzą także domownicy. Kiedy zatem kupić panele podłogowe? Wcześniej czy później?
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Zakup paneli podłogowych w obecnych czasach nie należy do prostego etapu ze względu na ich spory wybór na rynku. Jednak kiedy dokonaliśmy już wyboru to zazwyczaj chcemy je szybko odebrać i najlepiej od razu montować. Niestety pośpiech w większości przypadków może zaszkodzić.
Kiedy kupić panele podłogowe?
Generalnie wybór paneli podłogowych przypada przy końcowych etapach wykończenia domu lub mieszkania. Często po ich ułożeniu wchodzą już meble, drzwi wewnętrzne oraz inne elementy wyposażenia domu, zaraz po wyposażeniu wchodzą także domownicy. Kiedy zatem kupić panele podłogowe? Wcześniej czy później?
Według nas za panelami podłogowymi warto rozejrzeć się już przed etapami wylewek ponieważ gdy wybierzemy podłogę i wiemy już jaką grubość będzie ona miała, łatwiej będzie nam dobrać wysokość wylewek względem okien balkonowych, drzwi, a nawet płytek w innych pomieszczeniach.
Wybierając panele przed wylewkami to tak naprawdę jeszcze dużo czasu do ich montażu. Jak zatem poradzić sobie z problemem ich magazynowania? Przede wszystkim zapytaj sprzedawcy czy jest możliwość rezerwacji/przechowania danego modelu wraz z gwarancją ceny – uwaga na sprzedawców którzy dodatkowo naliczają koszt magazynowania. Dobry sprzedawca podejdzie elastycznie do Klienta. U nas bez problemu możesz zamówić panele z gwarancją ceny i magazynowaniem za darmo.
Jeżeli nie masz gdzie trzymać paneli podłogowych wiele miesięcy przed ich montażem to pod żadnym pozorem nie sprowadzaj ich na miejsce budowy. Nie rób tego ze względu na wilgotność powietrza panującą podczas wykonywanych prac takich jak: gipsowanie, gruntowanie, malowanie ścian. Panele trzymane w warunkach wilgotnych mogą ulec uszkodzeniu. Najlepszym czasem na dostarczenie paneli na miejsce będzie etap gdy wykonamy już wyżej wymienione prace. Poproś sprzedawcę aby przed dostarczeniem paneli sprawdził wilgotność posadzek i powietrza – dobry fachowiec dokona też takich pomiarów przed montażem. Warto pamiętać aby panele składować na palecie w odpowiednim ułożeniu – bezpośredni kontakt z posadzką kilku warstw paczek z panelami to niezbyt dobry pomysł.
Kiedy montować panele podłogowe?
Niezwykle istotną kwestią jest wilgotność posadzek oraz powietrza. Profesjonaliści przed montażem zawsze dokonują pomiarów specjalnymi miernikami elektronicznymi lub metodą chemiczną. Odpowiednio niska wilgotność uchroni panele przed skrzypieniem, wstawaniu lub rozszczelniającymi się na zamkami.
Pamiętaj także o równych posadzkach. Sprawdzenie równości wylewek wyeliminuje problem z trzeszczącymi panelami, wyłamanymi zamkami lub efektem unoszenia się podłogi podczas chodzenia.
Więc jeśli mamy już pewność że parametry w naszym domu/mieszkaniu są odpowiednie umówmy się zatem na termin montażu. Większość paneli podłogowych musi przejść proces aklimatyzacji dlatego dopytaj sprzedawcę o ile godzin wcześniej panele muszą być u Ciebie. Zazwyczaj jest to czas od 24 do 72h.
ProTip: Zapytaj sprzedawcy czy możesz zwrócić pełne niezużyte paczki i w jakim okresie. Często popularne sklepy sieciowe ograniczają taką możliwość, niektórzy producenci także.
Jaki podkład zastosować?
Sprawdź instrukcję obsługi paneli podłogowych aby uzyskać odpowiedź na to pytanie. Często producenci mają już dedykowane podkłady pod dany model paneli – użycie dedykowanego podkładu uchroni nas przed odrzuceniem ewentualnej reklamacji, a nawet może wydłużyć okres gwarancji pod warunkiem że producent daje taką możliwość. Nigdy nie dawaj podkładu który nie spełnia wymogów producenta paneli podłogowych. Najczęstszym błędem jest użycie zbyt grubego podkładu co powoduję wyłamywanie się zamków oraz utratę gwarancji. My zazwyczaj polecamy podkłady 3w1 o grubości 1,5-2,0mm. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe zapytaj sprzedawcy o podkład mający najlepsze parametry do tego typu ogrzewania.
Co jeszcze warto wiedzieć przy zakupie paneli podłogowych?
Uwzględnij zapas materiału! Dla paneli w formie deski 10-12%, a dla paneli w formie jodełki 15-20%. Przy pomieszczeniach posiadających dużo wąskich, nieforemnych pomieszczeń przyjmij górne granice zapasu.
Zapytaj o dylatacje obwodowe oraz w przejściach. Możesz też sprawdzić tą informację w instrukcji ale zazwyczaj dobry sprzedawca udzieli Ci informacji. Niezachowanie odpowiedniej dylatacji obwodowej oraz pominięcie dylatacji w przejściach/drzwiach może mieć fatalne skutki podobnie jak nie zastosowanie jej pod meblami kuchennymi. Wyjątkiem są panele COREtec które dzięki mocnym zamkom wytrzymują nawet do 400m2 bez dylatacji w przejściach i można pominąć dylatację pod zabudowami kuchennymi.
Masz więcej pytań na których nadal nie znasz odpowiedzi? Napisz lub zadzwoń do nas!
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG